Marmaris Emlak Konut

Turkey Real Estate

KONUT KREDİSİ BAŞKA BANKAYA NASIL TAŞINIR?

Mugla Marmaris emlak konut piyasasında, ev satın alırken nakit sıkıntısı çözümü için bankalardan kredi alma yolu tercih edirlir. Bu sayede belli bir zamana ve miktara bölünen borçlarını daha kolay bir şekilde ödeme avantajını elde etmiş olurlar. Ama bazen, bankadan kredi borcu alan bireyler, borçlarını başka bankaya taşımak isterler. Tamamen yasal olan konut kredisi transferi sayesinde, faizlerin düştüğü dönemlerde kredi borçlarını başka bankaya taşıma hakkını kullanabilecek olan vatandaşlar, bu sayede daha az faizle borçlarını kapama şansı yakalarlar. Bu kredi transferi her bankada değişik şekillerde uygulandığı için faiz ve süreler birbirinden farklılık gösterir.

Kredi borcu olan kişi, bankadan faiz indirimi talep etme hakkına sahiptir. Kalan paranın miktarı, müşterinin verdiği güven ve verimlilik göz önünde bulundurularak banka bu faiz indirimi isteğini değerlendirir. Fakat kredi borcu olan kişinin az bir borcu kalsa da, düzenli bir şekilde bu borçları ödüyor olsa da, banka bu talebi reddetme hakkına sahiptir. Genellikle kredi miktarı diğer bankaya transfer edilmek için yapılan bu işlemde, 120 aya kadar vade imkânı ile üzerine borcu olan konutun ekspertiz değerinin %75 gibi bir orana kadar kredisi kullanılabilir. Bunun sonucunda konuta ipotek uygulanır ve hayat sigortası, konut sigortası, zorunlu deprem sigortası gibi sigortalar yapılır.

KONUT KREDİSİ VE SİGORTALAR

Tapu alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan tek sigorta DASK’ tır. DASK dışındaki sigortalar isteğe bağlıdır fakat konut kredisinin kullanım aşamalarında konut sigortası da yaptırmak gerekir. Konu sigortası genellikle DASK ile karıştırılsa da ikisi arasındaki fark şudur;

  • DASK, deprem sigortasıdır ve doğrudan deprem ile ilgilidir. Deprem sonucu meydana gelen tsunami, yangın ve su baskınının hasarları DASK ile karşılanır. Konut sigortası ise hırsızlık, terör ve yıkılma gibi durumlarda devreye giren sigortadır.

DASK, evin özelliğine ve deprem riskine göre belirlenen bir sigortadır. Yıllık değeri ortalama 100-150 TL olan bu sigortanın amaçları şunlardır;

  • Konutları depreme karşı güvenceye alır.
  • Mali hasarın yükünü azaltır.
  • Depremden kaynaklanan giderleri azaltarak devlete hasarlar için fon oluşturur.
  • Ülkenin sağlıklı yapılaşmasını sağlar.
  • Toplumda sigorta bilincinin oluşmasını sağlar.

Önerilen yararlı kaynak: Marmaris Haber

marmarisboxlogo

 

Hakkında

2ooo yılından beri kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli. Marmariste yaşıyor.

Tagged with: , , , ,
marmaris emlak, marmaris haber kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: