Depremle Yaşamak Kaderimiz

gonenc-emlak-adres

Kabul edersen daha kolay

Deprem, yer kabuğundaki kırılmalarla oluşan ani titreşimlerin yüzeyde oluşturduğu sarsıntılardır. Bulunduğumuz coğrafya nedeni depremle yaşamak kaderimiz nitekim tarih boyunca en çok can kaybına neden olan doğal afetlerden biri olmuştur. Özellikle gelişen sanayi ve artan yapılaşmayla beraber deprem sonucunda can kayıpları artmaktadır. Ülkemiz de dünyada, yıl içinde meydana gelen depremlerin yüzde 20-25’inin oluştuğu bölgenin en tehlikeli kısmında yer almaktadır. Tarihsel dönemler ve deprem hareketleri incelendiğinde ülkemizde deprem tehlikesi oldukça fazladır. Marmaris satılık daire piyasasında ev alırken bu gerçek göz önüne alınmalı.

Deprem Tehlikesi

Ülkemizde çok nüfuslu olan yerleşim yerlerinin neredeyse tamamı aktif fay hatları üzerine kurulmuştur. Depremin ne zaman olacağını bilemeyeceğimiz için ülke olarak depremle yaşamaya alışmak zorundayız. Özellikle depreme dayanıklı yapılar yapılması önemlidir. Marmaris Emlak Piyasasında binanın görünümü, fiyatı ikinci planda, öncelik dayanıklı yapı olmasıdır. Depremden kaçış olmasa da zararlarından korunabiliriz. Bu nedenle depremle ilgili bilgi edinmeli, depremde neler yapılması gerektiği, neler yapılmaması gerektiğini küçük yaşlarda çocuklarımıza öğretmeliyiz. Deprem durumunda nelerle karşılaşacağımızın, deprem durumda neler yapacağımızın farkında olmalıyız.

Depremden Korunmak

Depremden korunmak için öncelik deprem yaşanmadan öncesine aittir. En önemli konu yapılan konutların deprem standartlarına uygun olması ve depreme dayanıklı olmasıdır. Deprem, dayanıklı yapışmış konutlara zarar vermez. Bu nedenle aslında sorunun çözümünün büyük bir kısmı başlangıçtadır. Eğer oturduğumuz bina depreme dayanıklı değilse onu dayanıklı hale getirmeliyiz. Bunun dışında bir deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem çantası afetzedelerin ilk 72 saatte hayatta kalması için çok önemlidir. Deprem çantası içindeki malzemeler çok iyi belirlenmelidir. Deprem çantasında olması gerekenler:

 • Su, Enerji veren yiyecekler
 • Yedek pilleri ile fener
 • İlkyardım çantası
 • Kişisel reçeteli ilaçlar
 • Birer kat giysi
 • Bir miktar para
 • Kolay taşınabilir bir battaniye
 • Çakı
 • Düdük
 • Kalem, kâğıt
 • Önemli telefon numaralarının ve iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya
 • Tuvalet kâğıdı, tuvalet atıkları için naylon poşetler

Deprem anında is nerede olursak olalım yapılacak temel şey sakin olmak, paniğe kapılmamaktır. Deprem anında pencerelerden ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durmalıyız. Deprem anında asansör ve merdivenlerden de kesinlikle uzak durmalıyız. Mümkün olan bir yere sıkıca tutunmalı ve deprem anı geçene kadar kendimizi korumalıyız. Deprem sonrasında ise gaz ve elektrik tesisatlarını kontrol etmeli ve bunların yakınında bulunmamalıyız.

Marmaris Blog

 

Hakkında

2ooo yılından beri kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli. Marmariste yaşıyor.

Tagged with: , ,
marmaris emlak kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: