Kat İrtifakı ve Ekspertiz Raporu

Kat irtifakı ve Ekspertiz Raporu Nedir?

Gayrimenkul sektöründe merak edilen konulardan kat irtifakı ve ekspertiz raporu nedir hakkında açıklama yapıldı. Marmaris satılık daire alırken tapu özellikleri iyi incelenmelidir. Eğer Marmaris Emlak Konut piyasasında kredi kullanılacak ise ekspertiz raporu alınması önemlidir. Peki bunlar nedir? Bakalım.

Bir arsada, bina yapımına başlayabilmek için zorunlu olarak bir proje çizilmesi gerekmektedir. Bu proje içinde bütün daireler, sığınak, otopark gibi ortak yerler ile eklentileri, daire numarası, metrekareleri, kat, blok gibi ayrıntıları belirtilir. Bu proje üzerinde yapılacak olan veya yapılan yapının bağımsız olan kısımları üstünde, yapının bitirilmesinden sonra geçilmek istenen kat mülkiyetine göre, o arsanın ortak sahipleri ya da sahibi tarafından arsa paylarına bağlı şekilde kurulan irtifak hakkı Kat İrtifakı olarak adlandırılır. Kat irtifakının kurulabilmesi için gerekenler proje ile birlikte yönetim planının da sunulması gerekir.

Kat irtifakının kurulması için arsanın tüm ortaklarının ya da arsa sahibinin isteği ile beraber proje ve yönetim plânının tapu müdürlüğüne teslim edilmesi şarttır.

Kat irtifakı tapu siciline onaylatılarak işleme konulur. Kat irtifakı bulunan bağımsız her bir bölüm üstünde istenilen her şekilde tasarrufta bulunulması mümkündür. Kat irtifakında hangi dairenin nerede bulunduğu, kime ait olduğu ve numarası açık olarak ifade edilir.

Kat irtifakı, müteahhit kişiye yapının projede olduğu gibi inşaatını bitirerek sahiplerine teslim etmek borcu yüklediği söylenebilir.

Ekspertiz Raporu Ne Anlama Gelir?

İpotek tesisi olacak olan gayrimenkul ile ilgili eksper denilen uzman çalışanlar tarafından taşınmaz bilgilerinin, yaş, konum ve takdiyat gibi özelliklerinin gösterildiği ve taşınmazın kıymetinin tespit edilmesini sağlayan bir işleme bina ekspertiz raporu denir.

Ekspertiz tarafından tutulan rapor, kredi kullanılabilmesi için şart olup, raporun tutulma işleminin tamamlanmasından sonra bankaya verilir. Banka bu rapora bakarak taşınmazın istenilen kredi miktarı için yeterli olup olmadığını ya da ne miktarda kredi kullandırılmasının mümkün olduğunu belirler. Nakit şekilde satın alınmak istenen gayrimenkul için böyle bir şart bulunmamaktadır.

Ekspertizin çalışma süreci hazırlık ve rapor aşamasından meydana gelir. Hazırlık aşamasında eksper evin değerini tespit edebilmek için pek çok faktörü dikkate alırken, değerlendirdiği öğelere göre bir rapor hazırlar. Raporda eksperin araştırması gereken konular şöyledir:

–          Binanın adı ile açık adresi

–          Kat sayısı ve yaşı

–          Binanın sahibi ve çeşidi

–          Binanın itibarı

–          Binanın imar durumu

–          Gayrimenkulün fiziki hali

Geçmişte Banka Şube Müdürleri veya Bölge Müdürlüğü ekspertiz konusunda yetki kullanabilir, emlak şirketlerinden rapor alınırdı. Günümüzde ise bağımsız değerleme şirketleri, lisanslı uzmanlar rapor hazırlamaktadır.

Marmaris Emlak

 

Hakkında

2ooo yılından beri kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli. Marmariste yaşıyor.

Tagged with: ,
marmaris emlak kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: