Kentsel Dönüşüm Benimsendi

yikim-ruhsati-nasil-alinir

Gönenç Emlak Şirketi Muğla Marmaris Emlak piyasasında izlediği gelişmeler nedeniyle kentsel dönüşüm benimsendi açıklaması yaptı. Özellikle de Van depremi sonrasında tekrardan herkesin konuştuğu konulardan bir tanesi kentsel dönüşüm oldu.

Öncelikle İstanbul olmak üzere pek çok kentte bulunan yaşlı veya kalite seviyesi düşük  yapılmış olan yapıların meydana gelecek bir deprem sonrasında yıkılacak olması korkutucudur. İnsanları maddi manevi zarara uğramasını engellemek adına 6307 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Kanunu hazırlanarak yasalaştı. Çıkarılan kanun ile birlikte artık insanlar Türkiye ’nin neresinde olurlarsa olsunlar riskli, ekonomik  ömrünü tamamlamak üzere olan binaları kentsel dönüşüm ile yeniden güvenli olarak kullanıma sunulmasıdır. Dönüşün ile yıkılacak evlerini devletin sağlayacağı kira yardımı, kredi, harç – vergi avantajları arasından en uygun olanı kullanarak yeniden yapabilmek bu yasa ile mümkün olmaktadır..

Yapı denetimi ile risk altında olduğu belirlenmiş olan binaların yıkılarak bunların yerine sağlam yapıların inşa edilmesi kentsel dönüşüm olarak ifade edilmektedir. Devlet tarafından ilan edilen bölgelerin dışında bulunan alanlarda evleri bulunan kişiler gönüllü olarak bu kanundan yararlanabilir. Bu amaçla ilk önce apartman içerisinden en az bir daire sahibi tarafından yapılacak olan başvuru gereklidir. Daha sonra bakanlık tarafından lisans verilmiş kuruluşlar tarafından risk tespiti yaptırılır.

Konut sahipleri tespiti kendileri de yaptırabilirler.  Ancak devlet tarafından sa bu işlem yaptırılabilir.  Raporun riskli çıkması durumunda binanın mutlaka yıkılması gerekmektedir. Kişilerin itiraz hakkı vardır. Yapılan itiraz incelenir. Prosedür sonunda bina yıkımı kararı değişmez ise yıkım işlemi gerçekleştirilecektir. Yıkımdan sonra apartmandaki kişiler devlet tarafından onlara sağlanacak muhtelif avantajlar sayesinde yeni evlerine kavuşacaktır.  Böylece depreme zayıf dayanıklı riskli konutlarını yeniletmiş, değerine değer katmış  olacaklardır. Marmaris satılık ev piyasasında kentsel dönüşümle kazanılan konutlar 2+1 için 450.000-TL  ve 3+1 dubleks daireler 750.000-TL itibaren başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Marmaris Emlak Haber

 

Hakkında

2ooo yılından beri kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli. Marmariste yaşıyor.

Tagged with: , , ,
emlak, marmaris emlak, marmaris haber kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: