Marmaris Ev fiyat değeri

Marmaris

Marmaris Satılık Ev Fiyatı Belirleme

Kira bedeline göre evin değerinin belirlenmesi, en basit ama en gerçekçi yöntemlerden birisidir. Zaten herhangi bir varlığın fiyatı, o varlığın ilerleyen yıllarda sahibine kazandıracağı paranın bugünkü değeri olarak hesaplanmaktadır. Özellikle Marmaris emlak sektöründe yaygın kullanılan yöntemdir.

Evin kira bedelini sahibine kazandırdığı para olarak alırsak, önümüzdeki senelerde alınacak toplam kira tutarını belirli çarpanlar kullanarak evin değerini belirleyici bir faktör olarak kullanabilmekteyiz. Daha basit olarak ifade edersek, kira bedeli yüksek bir evin değeri daha yüksek, kira bedeli düşük bir evin değeri de daha düşük olmalıdır.

Türkiye genelinde ev değerleri ortalama aylık kira bedeli olarak hesaplanmaktadır. Bu rakamların bize anlattığı şudur: alacağınız evi eğer bir yatırım olarak görürseniz:

Bir ev yatırımının geri dönüş süresi Türkiye genelinde yaklaşık 18 yıldır. Bölgelere göre farklılıklar olmasına karşın böyle genelleme yapmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu ise şu olabilir, çok yüksek değerli evlerde bu çarpanlar oldukça artabiliyor, yani yatırımın geri dönüş süresi uzayabiliyor. Özellikle değer milyonları bulduğu zamanlarda kira çarpanları 30 hatta dan 40 yıla kadar çıkabilmektedir.

Genel olarak kabul gören süreler ise iş yerleri için 14-16 yıl, konutlar için ise 17-20 yıldır. Bu durumda ortalama 214 aylık kira bedelinin evin fiyatını verdiği kabul edilebilmektedir. Muğla Marmaris konut iş yeri değerleri belirlemede süreler geçerlidir.Eksper gözünden bakılınca; dairenin m 2 maliyet hesabı belirlenir. Buradan inşaat maliyeti elde edilir. Evin arsa üzerindeki payı, hisse oranı hesaplanarak, her ikisi toplanır. Bu diğer bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Şunu unutmayalım ki; bir koyundan çıkacak post tektir. İkinci, üçüncü çıkmaz. Ne yöntem ile hesaplarsak hesaplayalım, en doğru olanı, gerçeğine en yakın olanıdır.

MARMARİS NEWS Kemal Gonenc 0532 312 01 16

Reklamlar
Hakkında

2ooo yılından beri kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli. Marmariste yaşıyor.

Tagged with: , , , , , , ,
emlak kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: