Ev Kiralama

Marmaris kiralik daireler

2014 yılı yeni yaz sezonuna girerken konut açığı kendisini hissettiriyor. Marmaris kiralık ev bulma konusunda profesyonel emlak şirketleri ve danışmanlar sıkıntı yaşıyor. Son yıllarda ilçemizin yaz kış yaşanılır beldeye dönüşmesi, yazlık özelliğini yitirmesi belirleyici etken oldu. Talebin yoğunlaşması, sektöre arz edilen konut hacminin daralması fiyatları da doğal olarak etkiledi. Yansıma yanlızca fiyatlar üzerinde değil; kiracı profili üzerinde de önemli biçimde gerçekleşti. Ayrımcılık kapsamına girmemesi için yazmak istemeyiz ancak; yeni tarifler oluştu. Ev sahibi artık; şu meslekten olanları istemiyorum beyanında bulunuyorlar. Aracılar; bu konuyu doğrudan dile getirmeyerek, rahatsız etmeden, onur kırıcı davranmadan, ayrımcılık yapmadan farklı biçim ve uslup ile dile getirmeye özen gösteriyorlar. Ev kiralama koşulları içinde artık, kira bedeli, depozit vb. parametreler yanında hatta önünde, kiracının profili geliyor. Bu arada belirtelim 20 yılı aşan süre profesyonel danışmanlık yaşantımda, evi kiralarken söz verenlerin kiraladıkları evi nasıl bıraktıklarına çok şahit oldum.

Kiracının karakteri evi kiralarken söyledikleri ile değil; evi terk ettiğinde nasıl bıraktığı ile belli olur. Yaşanan olumsuzluktan sonra, ev sahibi kurunun yanında yaş da yanar misali, ayni pofile sahip (meslek, bölge, sosyal durum vb.) kiracı istemiyor. Hiç bir ev sahibi; pis, kırık dökük, kötü kullanılmış, elektrik, su, kira borcu bırakmış kiracı istemez. Aslında istenilen de çok basit; gününde kira ödeme, evi düzgün kullanma. Hepsi bundan ibaret.

Bu nedenlerle; ev kiralama artık, canı yanan pek çok kimse olduğundan ve bunu öğrenerek ayni kaderi paylaşmak istemeyen diğer ev sahipleri tarafından güçleşmiştir. İyi kiracı olsun 100-TL kira eksik olsun öneren sayısı artmaktadır. Yasalarımızda bu sorunları çözmede ağır işleyen mekanizma nedeniyle hukuk maalesef caydırıcı olmakta istenilenden uzaktır.

Marmarisde ev kiralama koşulu; referans verebilir olmak, kira ödemelerini gününde eksiksiz bankaya ödemektir. Ancak; görünen odur ki; artık kefalet ve ağırlaştırılmış depozit, peşinatın arttırılması gibi yeni talepler yaygınlaşacaktır. Evin noter tutanağı ile teslim edilip teslim alınması, müteselsil kefil talebi artık istenmekte. Evin sigortalanarak teslimi gündem oluşturmaktadır. 1990’lı yıllarda üç-altı ay peşin, döviz bazında depozit, noterden tahliye taahhütnamesi, ve kefil talep edilirdi. Ekonomik krizin ardından peşinatlar kalktı gibi.

Sonuç olarak; kiracı referans gösteriyor ve kefil verebiliyorsa ön engeller aşılır. İş; evi beğenmesine ve karşılıklı pazarlı yapılarak anlaşmaya kalır. Hepsi bu kadar. Pusulanız doğru bilgi olsun.

Ekonomist Kemal Gonenc

Hakkında

2ooo yılından beri kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli. Marmariste yaşıyor.

Tagged with: , , , ,
emlak kategorisinde yayınlandı
One comment on “Ev Kiralama
  1. mehmetgonenc dedi ki:

    Reblogged this on Mugla Marmaris Emlak and commented:
    Ev kiralama için aydınlatıcı bilgiler veriliyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: